| Lugar de origen: | HECHO EN CHINA |
| Nombre de la marca: | Infinity Machine Inc. |
| Certificación: | ISO |
| Número de modelo: | IC2274 |
| Cantidad de orden mínima: | 1 |
|---|---|
| Precio: | Negotiate |
| Detalles de empaquetado: | Hoja transparente + esponja + cartón de madera |
| Tiempo de entrega: | 35 ~ 45 días después del pedido confirmado |
| Condiciones de pago: | T/T |
| Capacidad de la fuente: | 50 juegos por mes |
| Nombre del producto: | Máquina de prueba de torsión de cable robótica | Modelo: | IC2274 |
|---|---|---|---|
| Solicitud: | La máquina automática de prueba de torsión de cables es adecuada para la prueba de torsión de cables | Estándares: | Cumple con estándares como los de China Robot Industry Alliance, CRIA 0003.2-2016 Cables especiales |
| Estación de trabajo: | 4 | ángulo de orsión: | 1~±180° /±270° / ±360° (Personalizable) |
| Velocidad de prueba: | 1~30 ciclos/min (ajustable) | Fuerza: | 220 V CA o 120 V CA |
| Garantía: | 1 año |
This robotic cable torsion test machine is designed for comprehensive testing of multi-core cables and communication cables in compliance with CRIA 0003.2-2016 standards for industrial robot special cables.
The cable torsion testing machine is specifically designed for torsion testing of multi-core cables and communication cables. It performs repeated torsion tests on longitudinally installed metal wires to evaluate plastic deformation resistance and detect defects during repeated torsion testing.
| Item | Specification |
|---|---|
| Test Station | 4 stations (Customizable) |
| Sample Diameter | 3~15mm (Customizable) |
| Specimen Test Length | 500~1000mm (Customizable) |
| Sample Torsion Speed | 1~30 cycles/min (Adjustable) |
| Torsion Angle | 1~±180° /±270° / ±360° (Customizable) |
| Control Method | Touch screen control |
| Counting Digits | 0-99999999 cycles |
| Motor | Servo motor (Japan) |
| Machine Weight | Approx. 400 Kg |
| Working Power Supply | AC220V, 50Hz ; AC120V, 60Hz (specifiable) |
| Equipment Power | 1.8KW |
| Equipment Dimensions | W1700*D740*H1700mm |
Product Packaging: The robot wire torsion tester is securely packaged in a wooden crate to prevent damage during transportation. The crate is sealed and labeled with product information for easy identification.
Shipping: Shipping is handled by reliable and experienced shipping companies. Transportation is arranged to ensure timely delivery and safe handling. Customers receive tracking information to monitor shipment status.
Contact our sales team for personalized product recommendations based on your specific testing requirements.
Persona de Contacto: Ms. Amy Lin
Teléfono: +8613534323463
Fax: 86-0769-83428065
Dirección: No.103 edificio 4, centro industrial de Furong, ciudad de Wangniudun, 523200, ciudad de Dongguan, China
Dirección fábrica:No.103 edificio 4, centro industrial de Furong, ciudad de Wangniudun, 523200, ciudad de Dongguan, China